zoo tycon
ZOO Tycoon
Jak začít
Celá hra je postavená na principu spokojenosti zvířat, návštěvníků a financí. Jedno je provázané z druhým a tak postupujte při zahájení hry obezřetně. Mě se nejvíce osvědčilo naproti vchodu udělat větší centrum, kde jsem umístil pár piknikových stolů a okolo postavil pár stánků s občerstvením (jídlo + pití). Dále v tomto centru postavte veřejné záchodky a odpadkové koše. Tím zajistíte částečnou spokojenost návštěvníků a ještě lepší je postavit zde i restauraci. Výběhy a cesty pak stavte tak, aby se lidi do tohoto centra museli vracet. Takzvaný hvězdicový styl cest je nejlepší a nadále se nemusíte moc starat o základní požadavky návštěvníků. Cesty nestavte nikdy kolem výběhu a osvědčil se mi princip středové cesty s odbočkou k jednotlivému výběhu a zde pak postavit 2-3 lavičky. Podél středové cesty jsem musel někdy přidat záchod, zmrzlinu a stánek se suvenýry. Někde bokem pak postavte kompost. Zajistí vám pravidelný příjem a to se vždy hodí. Ostatní stavby jsou nedůležité a používejte je, jen když máte dostatek peněz a nebo to hra vyžaduje.
Zvířata
Zvířata se dají pořídit dvěma způsoby. První je adopcí (nákupem v menu hry) a u některých zvířat musíte provézt nejdříve výzkum a pak teprve adopci. Do výběhu dávejte jen zvířata stejného druhu a to jako párek. Zajistíte si tak mláďata a následným prodejem i příjem peněz. V menu zvířete se vždy dovíte, co které konkrétní potřebuje a jaké má požadavky. Vy pak musíte zajistit co nejlepší prostředí pro jejich život. Tím však vaše starost nekončí. Časem se podmínky ve výběhu mění a vy musíte reagovat. Narozením zvířat se výběh stane třeba malým a vy buď musíte výběh zvětšit a nebo zvířata prodat. Dále se ničí podloží výběhu. Pošlapaná zem znamená nutnost obnovy povrchu.
Výběh
Je to nejtěžší část hry. Musíte zajistit co nejlepší vhodnost výběhu pro určitý druh. Nápomocným vám je ošetřovatel, který dává základní rady, ale doladění musíte provést sami. Každé zvíře vyžaduje nějaký úkryt a zem podle svých představ. Ta se může skládat i z několika druhů a poměr je pak dost důležitý. Jedná se sice jen o minimální body do vhodnosti, ale ty mohou v celku hodně znamenat. Dále je nutno přidat nějaké rostliny a hračky. Hračka může být prolézačka, ale třeba i plochý kámen pro odpočinek. Následující příklad vám ukáže, jak málo stačí k získání a nebo nezískání několika bodů vhodnosti výběhu. Jedná se o výběh Sněžného Leoparda, který má vhodné podloží a sklon výběhu.
69 % - bez stromů a stromů
76 % - 3 stromy a 0 kamenů
79 % - 6 stromů
78 % - 8 stromů
84 % - 6 stromů a 10 větších bílých kamenů
85 % - 6 stromů a 40 malých býlích kamenů
85 % - 6 stromů a 10 větších černých kamenů
87 % - 6 stromů a 40 malých černých kamenů
Zde je jasné, jak může i taková maličkost, jako je velikost kamenů rozhodovat o třech procentech vhodnosti výběhu.
Personál zahrady
Nejméně potřebný je průvodce. Nemá moc velký vliv na chod zahrady a stojí velké peníze. Opravář pak má na starosti úklid a opravu oplocení výběhu. Je proto nutný a musíte hned ze začátku najmout minimálně jednoho. Chovatel je pak nepostradatelná osoba. Krmí zvířata a uklízí výběh. Jeden zvládne tak 3-4 výběhy vedle sebe. Ze začátku je nechejte, aby sami rozhodovali co kde udělají, ale později každému přidělte přímo určité výběhy. Stává se totiž, že pracují nespolehlivě a zvířata začnou být neklidná.
Samotná hra
Výukové mise mají určitý cíl a doporučuji si je zahrát. Předejdete tak velkým problémům při samotné hře. Velikost výběhů stavte přiměřeně pro konkrétní zvíře. Platí zásada, že čím větší výběh, tím více nákladů na podklad a plot. Na druhou stranu malý výběh znamená nespokojenost zvířat. V momentě, kdy se dostanete do mínusu, zastaví se celé financování a nemůžete nic dělat. Dost často se však stane, že dostanete od někoho dar a můžete opět investovat. Pamatujte si, že je lepší postavit jeden výběh kde budou zvířata spokojená, než tři holé výběhy. Nespokojenost zvířat se totiž přenese na lidi a zahrada ztratí návštěvníky.
Výzkum
V některých částech důležitá věc, ale stojí také peníze. Nedávejte proto na výzkum hned maximum, ale postupujte pomalu a obezřetně. Výzkumem získáte potřebné a dobré věci a tak tuto část hry nepodceňujte.
Toto je tak základ, který by vám měl pomoc při hraní této perfektní hry. Následující tabulka by Vám měla ještě pomoci při základním vybavením výběhu. Neberte jí jako tabu, ale pouze pro orientaci ve hře.
- vel. - velikost je počítaná na velikost čtverců. Např. vel. 60 má rozměr 6x10. Tato velikost je minimální a při narození mláděte se může stát, že bude výběh malý.
- Čísla u terénů jsou přibližná procenta. Toto číslo je opravdu jen orientační.